לכו נרננה מתוך תפילת השבת דוד אולמן

לְכוּ נְרַנְּנָה לַיהוָה נָרִיעָה לְצוּר יִשְׁעֵנוּ. נְקַדְּמָה פָנָיו בְּתוֹדָה בִּזְמִרוֹת נָרִיעַ לוֹ. כִּי אֵל גָּדוֹל יְהוָה וּמֶלֶךְ גָּדוֹל עַל כָּל אֱלֹהִים. אֲשֶׁר בְּיָדוֹ מֶחְקְרֵי אָרֶץ וְתוֹעֲפוֹת הָרִים לוֹ. אֲשֶׁר לוֹ הַיָּם וְהוּא עָשָׂהוּ וְיַבֶּשֶׁת יָדָיו יָצָרוּ. בֹּאוּ נִשְׁתַּחֲוֶה וְנִכְרָעָה נִבְרְכָה לִפְנֵי יְהוָה עֹשֵׂנוּ. כִּי הוּא אֱלֹהֵינוּ וַאֲנַחְנוּ עַם מַרְעִיתוֹ וְצֹאן יָדוֹ הַיּוֹם אִם בְּקֹלוֹ תִשְׁמָעוּ. אַל תַּקְשׁוּ לְבַבְכֶם כִּמְרִיבָה כְּיוֹם מַסָּה בַּמִּדְבָּר. אֲשֶׁר נִסּוּנִי אֲבוֹתֵיכֶם בְּחָנוּנִי גַּם רָאוּ פָעֳלִי. אַרְבָּעִים שָׁנָה אָקוּט בְּדוֹר וָאֹמַר עַם תֹּעֵי לֵבָב הֵם וְהֵם לֹא יָדְעוּ דְרָכָי. אֲשֶׁר נִשְׁבַּעְתִּי בְאַפִּי אִם יְבֹאוּן אֶל מְנוּחָתִי. (תהלים צה) שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ שִׁירוּ לַיהוָה כָּל הָאָרֶץ. שִׁירוּ לַיהוָה בָּרֲכוּ שְׁמוֹ בַּשְּׂרוּ מִיּוֹם לְיוֹם יְשׁוּעָתוֹ. סַפְּרוּ בַגּוֹיִם כְּבוֹדוֹ בְּכָל הָעַמִּים נִפְלְאוֹתָיו. כִּי גָדוֹל יְהוָה וּמְהֻלָּל מְאֹד נוֹרָא הוּא עַל כָּל אֱלֹהִים. כִּי כָּל אֱלֹהֵי הָעַמִּים אֱלִילִים וַיהוָה שָׁמַיִם עָשָׂה. הוֹד וְהָדָר לְפָנָיו עֹז וְתִפְאֶרֶת בְּמִקְדָּשׁוֹ. הָבוּ לַיהוָה מִשְׁפְּחוֹת עַמִּים הָבוּ לַיהוָה כָּבוֹד וָעֹז. הָבוּ לַיהוָה כְּבוֹד שְׁמוֹ שְׂאוּ מִנְחָה וּבֹאוּ לְחַצְרוֹתָיו. הִשְׁתַּחֲווּ לַיהוָה בְּהַדְרַת קֹדֶשׁ חִילוּ מִפָּנָיו כָּל הָאָרֶץ. אִמְרוּ בַגּוֹיִם יְהוָה מָלָךְ אַף תִּכּוֹן תֵּבֵל בַּל תִּמּוֹט יָדִין עַמִּים בְּמֵישָׁרִים. יִשְׂמְחוּ הַשָּׁמַיִם וְתָגֵל הָאָרֶץ יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ. יַעֲלֹז שָׂדַי וְכָל אֲשֶׁר בּוֹ אָז יְרַנְּנוּ כָּל עֲצֵי יָעַר. לִפְנֵי יְהוָה כִּי בָא כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בֶּאֱמוּנָתוֹ. (תהלים צו) יְהוָה מָלָךְ תָּגֵל הָאָרֶץ יִשְׂמְחוּ אִיִּים רַבִּים. עָנָן וַעֲרָפֶל סְבִיבָיו צֶדֶק וּמִשְׁפָּט מְכוֹן כִּסְאוֹ. אֵשׁ לְפָנָיו תֵּלֵךְ וּתְלַהֵט סָבִיב צָרָיו. הֵאִירוּ בְרָקָיו תֵּבֵל רָאֲתָה וַתָּחֵל הָאָרֶץ. הָרִים כַּדּוֹנַג נָמַסּוּ מִלִּפְנֵי יְהוָה מִלִּפְנֵי אֲדוֹן כָּל הָאָרֶץ. הִגִּידוּ הַשָּׁמַיִם צִדְקוֹ וְרָאוּ כָל הָעַמִּים כְּבוֹדוֹ. יֵבֹשׁוּ כָּל עֹבְדֵי פֶסֶל הַמִּתְהַלְלִים בָּאֱלִילִים הִשְׁתַּחֲווּ לוֹ כָּל אֱלֹהִים. שָׁמְעָה וַתִּשְׂמַח צִיּוֹן וַתָּגֵלְנָה בְּנוֹת יְהוּדָה לְמַעַן מִשְׁפָּטֶיךָ יְהוָה. כִּי אַתָּה יְהוָה עֶלְיוֹן עַל כָּל הָאָרֶץ מְאֹד נַעֲלֵיתָ עַל כָּל אֱלֹהִים. אֹהֲבֵי יְהוָה שִׂנְאוּ רָע שֹׁמֵר נַפְשׁוֹת חֲסִידָיו מִיַּד רְשָׁעִים יַצִּילֵם. אוֹר זָרֻעַ לַצַּדִּיק וּלְיִשְׁרֵי לֵב שִׂמְחָה. שִׂמְחוּ צַדִּיקִים בַּיהוָה וְהוֹדוּ לְזֵכֶר קָדְשׁוֹ. (תהלים צז)

מהו נוסח? / מאת המנצח והמוסיקולוג אלי יפה

אבקש להציע לכך שני פרושים:
1.נוסח הוא סגנון. יש סגנון ספרד ויש סגנון אשכנז,יש סגנון ראש השנה ויש סגנון סוכות. סגנון המיועד למועד מסוים או לאירוע מסוים. לא הרי סגנון מעריב של ליל שבת כמו זה של ליל יום טוב, או של חול. כמו במוסיקה הקלסית להבדיל, יש סגנון בארוק, קלאסי רומנטי וכו' שגם בתוכו יש חלוקה פנימית הקשורים למלחינים המובילים.
2.אני מבקש להציע ש"נוסח התפילה" מנקודה מוזיקלית, הנם טעמי המקרא של הסידור (או המחזור) כאמור לעיל, סגנון האמירה של ערבית ליל שבת שונה במהותו מסגנון האמירה של מעריב בליל ראש השנה.
לא זאת אף זאת, מבקש אני להציע לחזנים, הניגשים אל פרק חזנות כמו "השכיבינו" בתפילת מעריב ליל שבת או בליל ראש השנה. האם תהא זו אותה גישה? האם אמירה של "השכיבינו" בליל שבת צריכה או יכולה להיות זהה לזה שבליל ראשה השנה?
הנוסח, איננו רק הבדל בסולמות (או לייתר דיוק מודוסים) ואפילו לא רק בנושאים מוזיקליים. לא פחות חשוב מכך, גישה ואופי.
לא הרי האופי של נוסח תפילת מעריב מול האופי המלכותי של תפילת ליל ראש השנה. איך למדנו? חסידים קוראים לליל ראש השנה "ליל הכתרה".
לנוסח יש גם מטרות פרשניות בדיוק כמו לטעמי המקרא. אנו ניווכח שהנוסח איננו סדרת "מנגינות יפות" גרידא אלא בעלי כוונות ופרשנות עמוקים שבגללם יש בהן כה הרבה רגש.
להבדלים בין הנוסחאות במועדים השונים יש גם מגמות ביצוע שונות. בעולם החזנות ישנו מושג של "אמירה" אידישאית מפורסמת: "דער חזן איז א זוגער",הוא אינו שר אלא אומר, ואכן, לא הרי סגנון האמירה- הנוסח של חזרת הש"ץ בשבת
כמו זה של הימים הנוראים.

הנוסח מתחלק אם כן לכמה יחידות:
•תפילות השבת
•תפילות שלוש רגלים
•תפילות הימים הנוראים (כולל סליחות ראשונות)

בין נוסחאות שלכאורה אינן קשורות זו בזו יש קשר ובבחינה מעמיקה הן מהוות נדבך צרוף.

הנוסח מבוסס על סדרת סולמות הידועות כמודוסים. אידלסון במחקריו כינה אותם "שטייגרים" ודורשי רשומות כינו אותם בשמות
כמו "ה' מלך" "אהבה רבה" "מי שברך".
נוסח התפילה מבוסס על 5 מודוסים.
א.הסולם המג'ורי: על המודוס הזה מבוססים כל רוב הקטעים הקשורים במלכותו של הקב"ה כמו: "אין כמוך…. מלכותך מלכות כל עולמים", תפילת ערבית ליל ראש השנה (חסידים קוראים לליל זה "ליל הכתרה") כמו גם סדר "מלכויות" בתפילת המוספין של ראש השנה ועוד.
ב.הסולם המינורי (הטבעי): מודוס זה מהווה לא אחת "מודוס יוצא" קרי יוצא מהמודוס הפריגיש עליו נרחיב את הדיבור.
בניתוח תפילות הימים הנוראים, המודוס הזה הוא בסיס ל"מידת הרחמים בתפילה".
ניווכח בין בקטעים כמו "הנני", "כי כשמך", "ברכת החודש" ועוד רוב הקטעים הבנויים על סולם זה מתחילים בפריגיש המוביל אליו, וכפי שניווכח, הסולם המינורי בנוי על הצליל הרביעי של המודוס הפריגיש.
ג.מודוס פריגיש: מודוס זה מכונה בפי אידלסון ואחרים "אהבה רבה" זאת בשל הנוסח בו נאמרת תפילה זו בשבתות ושלוש רגלים.מודוס הפריגיש היסודי מתאפיין במרווח הסקונדה המוגדלת בין הצליל השני לשלישי וכן היות הצליל השישי במרווח סקסטה קטנה מהצליל הראשון. למודוס זה ישנה גם ,הרחבה דו צדדית.
הצליל השביעי מוגבה כלפי מעלה. אוז אז נראה בהמשך את הקשר בינו לבין הדורי הסלבי או "הדורי אוקראיני" המתחיל מהצליל לה במקרה דנן.
ד.דורי אוקראיני עם רביעית מוגבהת: המודוס "דורי אוקראיני" או סלבי" הוא מה שמכונה "מי שברך" – תפילה הנאמרת לאחר קריאת התורה בשבת. זהו מודוס מינורי, שבו הצליל הרביעי והשישי מוגבהים בחצי טון. בתפילות הימים הנוראים, נתייחס אליו כמודוס המבטא את מידת הדין. המודוס הזה מקבל ביטוי ביצירות כמו "ונתנה, תוקף קדושת היום", "היה עם פפיות", "זכרונות" ונוסחו של יום בראש השנה.
המודוס בעל הצבע המג'ורי היותר נפוץ בנוסח החזני הוא "מיקסולידיש" הידוע בכינויו" ה' מלך".
ה.מודוס מיקסולידיש: ההבדל בין הסולם המג'ורי והמודוס המיקסולידש הוא בבסיסו הצליל ה-7 המונמך. מודוס זה עומד בבסיס "קבלת שבת" ברכת "אבות" ו"שופרות" של מוסף של ראש השנה.
בתפילת מוספין של ר"ה, ישנם הבדלים מוסיקליים בן מלכויות המושר בסולם מג'ורי קלאסי מול השופרות המושר במודוס מיקסולידיש ומאחרי ההבדל לכאורה זעיר זה של הצליל השביעי מסתתרים הבדלי אופי של אמירה חזנית.
אחד מיסודות החשובים של המודוסים ה-"השטייגריסטים, המובהקים קרי: דורי אקראיני (סלבי) מיקסולידיש ופריגיש הנם המוטיבים הפותחים.המיוחד שבכל המוטיבים האלה הוא השייך למודוס הפריגיש.

ראו גם:

תהילים פרק קכ
עזרא ברנע
כתר
ר' מימון מני הכהן ור' שמעון אילוז
שובה למעונך
ר' מימון מני הכהן ור' שמעון אילוז